Chemia kwantowa i fizyka molekularna
Tematyka
Metody obliczeniowe chemii kwantowej i fizyki molekularnej oparte są o zbiory funkcji próbnych zwanych bazami funkcyjnymi. O efektywności zastosowanej bazy funkcyjnej do rozwiązania problemu chemicznego w dużym stopniu decyduje sposób optymalizacji parametrów wariacyjnych. Jest to najbardziej czasochłonny etap wszystkich obliczeń polegający na minimalizacji funkcjonału energii, lub innej funkcji celu, w przestrzeni funkcji bazowych o wymiarze sięgającym nierzadko kilkudziesięciu tysięcy. Czas optymalizacji najdłuższych rozwinięć funkcji próbnych jest często liczony w tygodniach, nawet w przypadku zastosowania więcej niż jednego procesora w obliczeniach. Stąd konieczne jest stałe aktualizowanie posiadanych zasobów obliczeniowych oraz zapewnienie ciągłego dostępu do mocy obliczeniowej.
W ramach Infrastruktury PL-Grid zostanie dostarczona moc obliczeniowa, która umożliwi przeprowadzenie wielu eksperymentów obliczeniowych, jakie z powodu swojej złożoności i czasochłonności nie były możliwe do wykonania z wykorzystaniem mniejszej ilości zasobów.
W ramach gridu dziedzinowego "Chemia kwantowa i fizyka molekularna" promowane będą nowe pakiety chemiczne, organizowana będzie pomoc dla grup tworzących własne oprogramowanie, oraz przygotowane zostanie wygodne środowisko pracy dla chemików, umożliwiające łatwe planowanie, uruchamianie i analizowanie eksperymentów obliczeniowych. Przykładem takiego eksperymentu są obliczenia wysokiej precyzji dla 6-elektronowych cząsteczek CH+.
Zaangażowane instytucje
- Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe
- Wydział Chemii Uniwersytetu Jagiellońskiego
Cele
- udostępnienie naukowcom zintegrowanego środowiska uruchamiania skomplikowanych, wieloetapowych eksperymentów obliczeniowych na platformie gridowej (w Infrastrukturze PL-Grid)
- utworzenie platformy do efektywnego modelowania komputerowego własności mechanicznych i termomechanicznych materii na różnych poziomach złożoności struktury i dla różnych skal przestrzennych i czasowych (m. in. poszukiwanie materiałów o anomalnych bądź ekstremalnych właściwościach)
- badania z użyciem funkcji falowych ECG dla większych układów (8 i więcej elektronów)
- migracja użytkowników do nowoczesnych pakietów oprogramowania
- wsparcie dla grup tworzących oprogramowanie
Użytkownicy
Naukowcy:
- zainteresowani wykorzystaniem środowiska gridowego (oferującego większe zasoby i funkcjonalność) do obliczeń chemicznych
- wykorzystujący popularne, ale nie oferujące najlepszej funkcjonalności, oprogramowanie do obliczeń chemicznych i zainteresowani migracją do nowoczesnych pakietów chemicznych
- posiadający własne oprogramowanie sekwencyjne, którzy oczekują technicznej pomocy przy zrównolegleniu swojego kodu
- nieprzekonani do narzędzi terminalowych.
Wdrożone usługi
Materiały promocyjne
Broszura nt. Chemi kwantowej w PLGrid Plus