Jesteś w: Start Projekty PLGrid Plus Dziedziny nauki Zdrowie

Zdrowie

Tematyka

Medycyna, a szerzej mówiąc opieka zdrowotna, od szeregu lat jest jedną z najbardziej dynamicznie rozwijających się dziedzin wiedzy i nauki. Współczesna medycyna to coraz częściej stosowane nowoczesne techniki informatyczne, w tym obliczenia wymagające znaczących zasobów, a także nowoczesne techniki diagnostyczne, prowadzące do konieczności analizy danych wielowymiarowych (2D, 3D a coraz częściej 4D). W chwili obecnej zaawansowane systemy diagnostyczne wyposażane są w wieloprocesorowe systemy obróbki danych, jednak zaawansowana analiza danych, w tym wizualizacja, wymaga znacząco większych mocy obliczeniowych pozwalających na pełną obróbkę danych w przeciągu kilku czy kilkunastu minut. Cel ten można osiągnąć wykorzystując zasoby obliczeniowe udostępniane w ramach Infrastruktury PL-Grid. Dzięki temu pacjent będzie mógł szybko uzyskać diagnozę, a lekarze otrzymają narzędzie pozwalające na wsparcie procesu diagnostycznego.

W ramach gridu tematycznego Zdrowie planowane jest wykorzystanie infrastruktury gridowej do analizy danych obrazowych takich: jak tomografia komputerowa, USG 3D i 4D, rezonans magnetyczny czy zdjęcia RTG.

Innym ważnym problemem jest wyodrębnianie i analiza ilościowa układów naczyniowych w mózgowiu. Wykorzystanie sprzętu dostępnego w ramach projektu pozwoli na przeprowadzanie prac, testowanie algorytmów na wielu (rzędu kilkuset) zbiorach danych jednocześnie, co pozwoli na znacznie szybszą i dokładniejsza ewaluację i walidację sprawdzanych rozwiązań.

Następną grupą zastosowań jest kardiologia i chirurgia naczyniowa, gdzie Infrastruktura PL-Grid będzie wykorzystywana do modelowania przepływu krwi w naczyniach krwionośnych ze szczególnym uwzględnieniem scenariuszy operacyjnych (wszczepiania by-pasów, stentów).

Planowane jest także wykorzystanie infrastruktury gridowej do analizy zdjęć mikroskopowych, na przykład pod kątem wykrywanie komórek rakowych.

W ramach tego gridu tematycznego:

 • stworzone zostaną narzędzia do składowania i analizy wielowymiarowych danych medycznych
 • wykorzystane będzie oprogramowanie UNICORE
 • stworzone zostaną narzędzia do wizualizacji danych medycznych zintegrowanych z przepływami zadań i/lub osadzone w portalu
 • przeprowadzane będzie modelowanie.

 

Zaangażowane instytucje

 • Interdyscyplinarne Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego Uniwersytetu Warszawskiego
 • Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu
 • Katedra Anatomii na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie

 

Cele

 • Cel główny: analiza danych medycznych.
 • Cele specyficzne:
  • stworzenie mechanizmów i zasobów do składowania danych medycznych – głównie obrazowych
  • adaptacja oprogramowania do analizy danych medycznych
  • rozwój narzędzi dostępowych (portale, etc.)

 

Użytkownicy

Środowiska medyczne.

 

Wdrożone usługi

Analiza wizualna - VisNow
PSYCHO serwis
SinusMED

 

Kontakt

Koordynatorzy Gridów Dziedzinowych

tytuł tytuł
Copyright © 2018, Konsorcjum PLGrid. Wszelkie prawa zastrzeżone.
UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na to).