Zdrowie
Tematyka
Medycyna, a szerzej mówiąc opieka zdrowotna, od szeregu lat jest jedną z najbardziej dynamicznie rozwijających się dziedzin wiedzy i nauki. Współczesna medycyna to coraz częściej stosowane nowoczesne techniki informatyczne, w tym obliczenia wymagające znaczących zasobów, a także nowoczesne techniki diagnostyczne, prowadzące do konieczności analizy danych wielowymiarowych (2D, 3D a coraz częściej 4D). W chwili obecnej zaawansowane systemy diagnostyczne wyposażane są w wieloprocesorowe systemy obróbki danych, jednak zaawansowana analiza danych, w tym wizualizacja, wymaga znacząco większych mocy obliczeniowych pozwalających na pełną obróbkę danych w przeciągu kilku czy kilkunastu minut. Cel ten można osiągnąć wykorzystując zasoby obliczeniowe udostępniane w ramach Infrastruktury PL-Grid. Dzięki temu pacjent będzie mógł szybko uzyskać diagnozę, a lekarze otrzymają narzędzie pozwalające na wsparcie procesu diagnostycznego.
W ramach gridu tematycznego Zdrowie planowane jest wykorzystanie infrastruktury gridowej do analizy danych obrazowych takich: jak tomografia komputerowa, USG 3D i 4D, rezonans magnetyczny czy zdjęcia RTG.
Innym ważnym problemem jest wyodrębnianie i analiza ilościowa układów naczyniowych w mózgowiu. Wykorzystanie sprzętu dostępnego w ramach projektu pozwoli na przeprowadzanie prac, testowanie algorytmów na wielu (rzędu kilkuset) zbiorach danych jednocześnie, co pozwoli na znacznie szybszą i dokładniejsza ewaluację i walidację sprawdzanych rozwiązań.
Następną grupą zastosowań jest kardiologia i chirurgia naczyniowa, gdzie Infrastruktura PL-Grid będzie wykorzystywana do modelowania przepływu krwi w naczyniach krwionośnych ze szczególnym uwzględnieniem scenariuszy operacyjnych (wszczepiania by-pasów, stentów).
Planowane jest także wykorzystanie infrastruktury gridowej do analizy zdjęć mikroskopowych, na przykład pod kątem wykrywanie komórek rakowych.
W ramach tego gridu tematycznego:
- stworzone zostaną narzędzia do składowania i analizy wielowymiarowych danych medycznych
- wykorzystane będzie oprogramowanie UNICORE
- stworzone zostaną narzędzia do wizualizacji danych medycznych zintegrowanych z przepływami zadań i/lub osadzone w portalu
- przeprowadzane będzie modelowanie.
Zaangażowane instytucje
- Interdyscyplinarne Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego Uniwersytetu Warszawskiego
- Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu
- Katedra Anatomii na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie
Cele
- Cel główny: analiza danych medycznych.
- Cele specyficzne:
- stworzenie mechanizmów i zasobów do składowania danych medycznych – głównie obrazowych
- adaptacja oprogramowania do analizy danych medycznych
- rozwój narzędzi dostępowych (portale, etc.)
Użytkownicy
Środowiska medyczne.
Wdrożone usługi
Analiza wizualna - VisNow
PSYCHO serwis
SinusMED