Wprowadzenie
Nazwa projektu: Dziedzinowo zorientowane usługi i zasoby infrastruktury PL-Grid dla wspomagania Polskiej Nauki w Europejskiej Przestrzeni Badawczej – PLGrid Plus
Okres realizacji: 1.10.2011 r. – 31.05.2015 r.
Okres utrzymania: 1.06.2015 r. – 31.05.2020 r. (Rezultaty Projektu były utrzymane przez okres przynajmniej 5 lat po zakończeniu jego realizacji.)
Numer umowy: POIG.02.03.00-00-096/10
Wartość projektu: 81 436 209,00 PLN
Udział Unii Europejskiej: 67 990 621,10 PLN
Beneficjent: Akademickie Centrum Komputerowe Cyfronet AGH.
Projekt uzyskał finansowanie ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka. Projekt jest realizowany przez Konsorcjum PL-Grid, a koordynowany przez ACK CYFRONET AGH.
Projekt PLGrid Plus służył polskim środowiskom naukowym umożliwiając szeroką współpracę pomiędzy nimi, a także współpracę międzynarodową w zakresie działalności w obszarze e-Science.
Wymagania ze strony środowisk naukowych w odniesieniu do e-infrastruktury są zróżnicowane i zależą od dziedziny naukowej. Różnice mogą dotyczyć wydajności i typu infrastruktury obliczeniowej, zasobów programistycznych i baz danych, jak również unikalnego sprzętu pomiarowo/badawczego, stanowiącego element infrastruktury.
W celu efektywnego wsparcia informatycznego rozwoju badań naukowych w różnych obszarach problemowych oraz właściwego wsparcia badaczy-użytkowników, konieczne było dopasowanie cech polskiej infrastruktury obliczeniowej PL-Grid do problemów stanowiących przedmiot badań. Przygotowanie specyficznych środowisk obliczeniowych, czyli rozwiązań, usług i poszerzonej infrastruktury obliczeniowej wraz z oprogramowaniem, dostosowanych do potrzeb różnych grup naukowców, było najważniejszym zadaniem realizowanym w ramach PLGrid Plus.
Nowe usługi stanowią istotne rozszerzenie budowanej w Polsce od roku 2008 Infrastruktury PL-Grid. dotychczas naukowcy mogli już korzystać z zasobów obliczeniowych obejmujących ponad 230 TFlopsów mocy i ponad 3,6 PBajtów pamięci dyskowej. W ramach projektu PLGrid Plus planowane było trzykrotne rozszerzenie tych zasobów.
W pierwszej kolejności, domenowo-specyficzne rozwiązania utworzono dla 13 grup użytkowników spośród strategicznych dziedzin i ważnych tematów w Nauce Polskiej: AstroGrid-PL, HEPGrid, Nanotechnologie, Akustyka, Life Science, Chemia kwantowa i Fizyka molekularna, Ekologia, SynchroGrid, Energetyka, Bioinformatyka, Zdrowie, Materiały, Metalurgia.
W dalszej kolejności, w ramach Projektu uruchomiono usługi wsparcia, adaptacji i szkoleń dla innych grup użytkowników. Zapraszamy naukowców w Polsce do zainteresowania się możliwością obliczeń dużej skali z wykorzystaniem infrastruktury PLGrid.